Strona główna » Wpisy kominiarskie » Zatrucie czadem – jak go uniknąć i co robić gdy już wystąpi?
Zatrucie czadem – jak go uniknąć i co robić gdy już wystąpi?

Zatrucie czadem – jak go uniknąć i co robić gdy już wystąpi?

O kolejnych zatruciach czadem często słyszy się w telewizji, w wiadomościach, czyta się w Internecie. Każdy teoretycznie wie czym jest czad i jak zapobiegać zatruciom, a jednak one nadal się zdarzają. W tym wpisie omówimy dlaczego tak się dzieje.

Czym dokładnie jest czad?

Czad jest potoczną nazwą tlenku węgla (II). Gaz ten powstaje w skutek zbyt małej ilości tlenu podczas spalania paliw. Czad jest bezwonny, bezbarwny oraz niedrażniący. Właśnie dlatego nazywa się go „cichym zabójcą”, bez specjalnych czujników nie da się go wyczuć. Tlenek węgla jest gazem niezwykle niebezpiecznym i trującym. Dzięki swoim właściwościom bardzo łatwo i szybko łączy się z hemoglobiną (dużo szybciej niż tlen), co prowadzi do niedotlenienia tkanek. 

Jak wygląda zatrucie czadem?

Przez to, że czad jest bezwonny i bezbarwny ciężko wykryć jego ulatnianie się od razu. Pierwszymi objawami zatrucia tlenkiem węglu są zawroty i ból głowy, niestety często bagatelizowane. Następnie pojawiają się nudności, ogólna słabość organizmu, duszności, przyspieszona akcja serca, a nawet omdlenia. Często skutkami zatrucia się czadem są też drgawki, zaburzenia widzenia, równowagi i świadomości, wymioty. W skrajnych przypadkach zatrucie kończy się śpiączką albo śmiercią. Ważna jest szybkość reakcji i niebagatelizowanie pierwszych, nawet delikatnych objawów. 

Co zrobić gdy dostrzeżemy objawy zatrucia czadem?

W przypadku zauważenia wyżej wymienionych symptomów (nawet delikatnych i nieuciążliwych!) w pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć okna, aby jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie. Najlepiej też wyjść z mieszkania na świeże powietrze. Następnie niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem/pogotowiem ratunkowym. Jeżeli to rzeczywiście zatrucie czadem, otrzymamy niezbędną pomoc oraz unikniemy poważniejszych skutków zdrowotnych. W miarę możliwości należy też zadzwonić na straż pożarną, by jak najszybciej zlokalizowali miejsce ulatniania się gazu. Na działanie tlenku węgla narażony jest każdy, jednak największe szkody wyrządza on w organizmach małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób chorujących na serce lub choroby układu oddechowego. 

Dlaczego czad się ulatnia?

W prawidłowo działającej instalacji tlenek węgla nie powinien powodować zagrożenia. Najczęstszą przyczyną zaczadzeń jest zbyt mały dopływ tlenu, niezbędnego do prawidłowego spalania się. W wielu przypadkach jest to wina wadliwej, zepsutej bądź zanieczyszczonej instalacji oraz przewodów kominowych. Dlatego tak ważne jest okresowe i regularne sprawdzanie, tak zwany „przegląd kominiarski”. Istnieją dokładne i szczegółowe opisy jak powinna wyglądać cała instalacja, wszelkie przewody, drogi wentylacyjne i mikrowentylacyjne. Ważne jest, aby nie zmieniać samodzielnie zaleceń specjalistów co do instalacji gazowych. Nie wolno również zakrywać niczym kratek wentylacyjnych!

Jak zapobiegać zaczadzeniu?

Podstawą i rzeczą, której nie powinniśmy unikać jest właśnie wyżej wymieniony przegląd kominiarski. W celu umówienia przeglądu, najprościej skontaktować się z kominiarzem w swojej miejscowości. Dodatkowo, warto pamiętać o otwieraniu okien, wietrzeniu mieszkania i niezasłanianiu kratek wentylacyjnych. Oprócz tych, wymaganych, czynności można wspomagać się innymi sposobami. Co prawda nie mówimy tu o zapobieganiu, lecz szybkim wykrywaniu. Na rynku istnieje wiele rozmaitych czujników czadu. Urządzenia te nie są wymagane przez prawo, jednak warto zamontować je w swoim domu. 

Czym jest czujnik czadu?

Zazwyczaj jest to niewielkie urządzenie, które montuje się niedaleko instalacji gazowej (aby jak najszybciej zareagował na nieprawidłowości). Czujnik po przekroczeniu maksymalnego dopuszczalnego stężenia gazu w powietrzu włącza się i głośnym, agresywnym dźwiękiem powiadamia o tym. Koszt urządzenia może wahać się już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jednak jest to urządzenie zapewniające bezpieczeństwo i nie warto na nim oszczędzać. 

Najważniejsze:

  • Jeżeli zauważysz objawy zatrucia czadem – niezwłocznie kontaktuj się z lekarzem i strażą pożarną
  • Regularnie sprawdzaj instalacje i przewody kominowe – przegląd kominiarski
  • Zamontuj czujnik czadu, aby jak najszybciej wykryć zagrożenie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now ButtonZadzwoń: 667 969 513