Strona główna » Wpisy kominiarskie » Jak często wykonywać przegląd kominiarski?
Jak często wykonywać przegląd kominiarski?

Jak często wykonywać przegląd kominiarski?

Polskie prawo wymaga od właścicieli i zarządców budynków i nieruchomości, regularnego czyszczenia przewodów kominowych. Osoby, które nie wykonują swoich obowiązków, mogą podlegać sankcjom administracyjnym. Jednak nie traktujmy tego tylko jako formalność – utrzymanie sprawności kominów i systemów wentylacyjnych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w budynku.

Kiedy wykonywać przegląd kominiarski?

Częstotliwość przeglądów uzależniona jest od powierzchni użytkowej nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Budynki do 2000m2 należy sprawdzać raz w roku, a większe dwukrotnie – do 31 maja i 31 listopada. Obowiązki kontrolne dotyczą wszystkich rodzajów instalacji: oddymiania, spalania i wentylacji. Zgodnie z przepisami usługę tę może wykonać jedynie wykwalifikowany kominiarz. Protokół z przeglądu kominowego wystawiony przez mistrza kominiarskiego jest jedynym dokumentem potwierdzającym wywiązanie się właściciela lub zarządcy nieruchomości ze swoich obowiązków.

Jak często?

Jeżeli budynek jest wyposażony w jakiekolwiek urządzenia spalające paliwo (kuchenki, piece gazowe, urządzenia przemysłowe itp.), zarządca musi również zapewnić regularne czyszczenie przewodów:

  • dymowych – cztery razy w roku,
  • spalinowych – dwa razy w roku,
  • Kanały wentylacyjne w budynkach, w których zainstalowane są urządzenia spalające paliwo – raz na rok.

Usługi kominiarskie Wejherowo i okolice

Czym grozi brak przeprowadzania przeglądów i regularnego czyszczenia?

Brak regularnych kontroli i czyszczenia systemu kominowego może skutkować karami administracyjnymi po kontroli przez inspektora nadzoru budowlanego. Ale co najważniejsze, należy mieć świadomość, że źle użytkowane instalacje mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Ponadto w razie wypadku spowodowanego złym stanem komina, właściciel musi ponieść dodatkowe konsekwencje prawne. Bezpieczeństwo osób korzystających z budynku jest najważniejsze, dlatego opłaca się korzystać z usługi kominiarza nawet częściej, niż wymagają tego przepisy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Call Now ButtonZadzwoń: 667 969 513